COMPUTER PROJECT UNION "CPU"
25-002 Kielce, ul.Sienkiewicza 53, tel. 41 368-16-52, e-mail: biuro@cpu.kielce.pl





REKLAMA

Zasady używania przycisków Kopiowanie Bazy i Odtwarzanie Bazy

wstecz...

..... Jeśli czynności te zostaną wykonane, wówczas gwarantuje to prawidłową pracę przycisków [Kopiowanie] i [Odtwarzanie Bazy].

Niewykonanie tych czynności skutkuje uszkodzeniem bazy danych programu.

..... Sama logika działania przycisków [Kopiowanie Bazy] i [Odtwarzanie Bazy] jest następująca:
Naciśnięcie przycisku [Kopiowanie Bazy] powoduję, że z właściwego pliku bazy SQL-owej (w programie płacowo-kadrowym jest to plik BAZAPL.ADB, w programie finansowo-księgowym plik BAZAFK.ADB) powstaje odpowiednio plik kopii BAZAPL.ABK lub BAZAFK.ABK.

Naciśnięcie następnie przycisku [Odtwarzanie Bazy] spowoduje ponowne odbudowanie z pliku kopii (BAZAPL.ABK/BAZAFK.ABK) bazy BAZAPL.ADB/BAZFK.ADB, przy jednoczesnym kompaktowaniu i reindeksowaniu bazy danych. Skutkuje to zmniejszeniem rozmiaru bazy danych (pliki BAZAPL.ABD/BAZAFK.ADB) i jej uporządkowaniem. Dzięki temu program pracuje szybciej.

Jednocześnie dodatkowo po naciśnięciu przycisku [Odtwarzanie bazy] (oczywiście po wcześniejszym naciśnięciu przycisku [Kopiowanie Bazy]) jest wykonywane spakowanie pliku BAZAPL.ABK/BAZAFK.ABK. Powstaje archiwum o nazwie RRMMDDGG.ARJ gdzie:

RR- rok stworzenia archiwum
MM-miesiąc stworzenia archiwum
DD-dzień stworzenia archiwum
GG-godzina stworzenia archiwum

Czyli po każdym wykonaniu procedury [Kopiowanie Bazy] i [Odtwarzanie Bazy] powstają dwa pliki kopii danych.

BAZPL.ABK/BAZAFK.ABK i RRMMDDGG.ARJ

Plik BAZAPL.ABK/BAZAFK.ABK jest oczywiście każdorazowo nadpisywany w trakcie wykonywania czynności Kopiowanie i Odtwarzanie Bazy. Plik archiwum ARJ jest każdorazowo tworzony od nowa.
W plikach ARJ jest zamrażany obraz programu na dany dzień i godzinę.

W przyszłości pliki te można wykorzystać w ten sposób, że pojedyncze naciśnięcie przycisku [Odtwarzanie Bazy] powoduje odtworzenie bazy danych z ostatniej kopii tj. z pliku *.ABK.

..... Jeśli chcemy przywrócić bazę danych do postaci, jaką miała w konkretnym dniu musimy na ekranie z rys.4 nacisnąć przycisk [Wybór pliku Archiwum].

rys. 4
Rys.4

..... Pojawi się ekran z rys.5.

rys. 5
Rys.5

Na tym ekranie wybieramy stosowny plik archiwum i naciskamy przycisk [Otwórz].

Następnie na ekranie z rys.4 naciskamy przycisk [Start Dearchiwizacja]. Powoduje to rozpakowanie pliku archiwum do pliku BAZAPL.ABK/BAZAFK.ABK. Naciśnięcie przycisku [Odtwarzanie Bazy] powoduje, iż plik bazy BAZAPL.ADB/BAZAFK.ADB zostaje nadpisany archiwalnymi danymi.

Oczywiście wykonywanie w/w czynności nie zwalnia nas od obowiązku wykonywania kopii bezpieczeństwa na nośniku zewnętrznym. Najlepiej kopiować na zewnętrzny nośnik cały katalog programu dziedzinowego. Umożliwi to szybkie uruchomienie programu na innym komputerze w sytuacji awaryjnej.

Wykonywanie [Kopiowania Bazy] i [Odtwarzania Bazy] powoduje, że kopia powstaje w katalogu programu dziedzinowego. W razie awarii dysku twardego przydatność takiej kopii może być wątpliwa.



Copyright 2011 Computer Project Union